W jaki sposób Facebook proponuje znajomych?

Propozycje znajomych na Facebooku bywają zaskakujące. Owszem, możemy zobaczyć użytkowników, z którymi mamy wspólnych znajomych, jednak czasem widzimy osoby, których w ogóle nie znamy. A może tylko tak nam się wydaje? Na jakiej podstawie wyświetlane są sugestie?

Centrum Pomocy Facebook

W pomocy Facebooka znajdziemy oficjalne informacje. Możemy przeczytać, że najczęstszą przyczyną sugestii są wspólni znajomi. Chyba nie jest to dla nikogo zaskoczeniem. Bardzo często w propozycjach widzę osoby, z którymi mam wspólnych znajomych.

Kolejnym powodem, dla którego możemy zobaczyć innych użytkowników w tej sekcji, jest przynależność do tych samych grup lub oznaczenie na jednym zdjęciu. Facebook proponuje także osoby, które mają zaznaczoną tę samą szkołę, uczelnię, pracę, co Ty. Ostatnim z podanych powodów są kontakty przesłane z telefonu do Facebooka.

Sugestia na podstawie lokalizacji?

Czy zdarzyło się Wam zobaczyć w sugestiach znajomych, osoby, z którymi nie macie wspólnych kontaktów, szkół itd., ale znajdowaliście się w jednym miejscu?

W maju byłam na targu zdrowej żywności. Na jednym ze stoisk kupiłam kilka produktów. Wieczorem, po powrocie do domu, w proponowanych znajomych zobaczyłam kobietę, która była sprzedawcą. Dodatkowo mamy wspólnego znajomego. Była to bardzo dziwne, więc opowiedziałam o tym w pracy.

Kilka tygodni później, okazało się, że koleżanka z biurka obok, miała podobną sytuację. Zasugerowano jej, że może znać kobietę, którą codziennie rano widywała podczas zakupów. Nie mają wspólnego znajomego. Zaczęłam szukać informacji na ten temat.

Jaka jest prawda?

W zeszłym roku ukazał się artykuł Kashmir Hill, która skontaktowała się z Facebookiem, by zapytać o to, czy sugestie znajomych są oparte także na lokalizacji. Dostała odpowiedź z potwierdzeniem. Kashmir chciała mieć pewność, więc porozmawiała z Rzecznikiem Prasowym Facebooka, on także stwierdził, że lokalizacja jest jednym z czynników wpływających na propozycje znajomych.

Oczywiście wielu osobom nie spodobało się wykorzystywanie lokalizacji (nawet jako jednego z kilku czynników), do sugestii przyjaciół. Wtedy stanowisko Facebooka diametralnie się zmieniło. Firma wysłała oświadczenie, że nie używają informacji o lokalizacji, aby zasugerować osoby, które możemy znać. Podobno taka funkcja była wcześniej testowana, jednak testy nie trwały długo.

Jednak jaka jest prawda? Czy możemy wierzyć, że Facebook nie wykorzystuje informacji o naszej lokalizacji? Jakie są Wasze doświadczenia?