Nagły spadek pozycji w Google? Podajemy najczęstsze przyczyny
Stało się – zauważasz nagły spadek pozycji w Google swojej strony internetowej. Co teraz? Z czego wynika taka sytuacja i jak sobie z nią radzić? Pocieszeniem może być to, że takie sytuacje zdarzają się nawet gdy została wdrożona strategia, przeprowadzono audyt i realizujesz założenia SEO.
Jednak obserwacja spadku widoczności w wynikach wyszukiwania jest niepokojącym zjawiskiem. Dlatego warto pochylić się nad tym zagadnieniem i możliwością rozwiązania problemu.
Co oznacza dla firmy spadek pozycji w wyszukiwarce Google?
Jak wiesz, jednym z filarów cyfrowego marketingu jest SEO. Działania optymalizacyjne oraz pozycjonerskie mają na celu usprawnienie działania strony www oraz poprawienie jej widoczności w wynikach wyszukiwania.
Dobra widoczność witryny przekłada się często na większy ruch organiczny w obrębie strony. Dzięki temu firmy obserwują wzmożone zainteresowanie użytkowników swoją ofertą oraz liczą zyski.
Dlatego tak istotne jest jak najwyższe wyświetlanie się na liście bezpłatnych wyników wyszukiwania – daje to perspektywę zwiększenia przychodów oraz świadomości Twojej marki wśród konsumentów.
I dlatego również tak niepokojące jest zauważenie spadku widoczności strony.
Główne obawy, jakie pojawiają się przy zauważeniu spadku pozycji strony:
- Obawa o zmniejszenie się ruchu organicznego w obrębie serwisu/sklepu/strony.
- Niepokój o spodziewane niższe zyski wynikające ze słabszej widoczności.
- Obawa, że wizerunek i wiarygodność marki mogą ucierpieć przez niższą pozycję.
- Uzasadniony niepokój o słabszy dopływ nowych klientów z organika.
Przyczyny spadku pozycji w wynikach wyszukiwania
Tak jak pozycja strony internetowej w wyszukiwarce jest wynikiem licznych czynników, tak i przyczyn spadku widoczności w wynikach wyszukiwania może być wiele.
Spadki mogą być efektem błędów w optymalizacji, kłopotów związanych z link buildingiem, a także rzeczy zupełnie niezależnych od Ciebie czy specjalisty.
Wśród powodów, dla których strona spadła w wynikach wyszukiwania można wyróżnić kilka najczęstszych, które zaraz wymienię.
Jak diagnozować przyczyny spadku pozycji w Google?
Co robić, gdy zaobserwujesz spadek widoczności w Google? Warto w pierwszej kolejności:
- Sprawdź, kiedy nastąpił spadek pozycji;
- Dowiedz się, jeśli nie śledzisz tego na bieżąco, czy nie nastąpiła aktualizacja algorytmu Google, która mogła mieć wpływ na Twoją stronę;
- Przydatne jest też przeprowadzenie audytu strony (audyt pozwala wyłapać różnego rodzaju błędy i skontrolować jakość linków, treści, responsywność, indeksowanie, szybkość ładowania itp.);
- Skorzystaj z narzędzi analitycznych, takich jak Google Analytics, SemRush, Google Search Console, Senuto czy inne sprawdzone narzędzia SEO;
- Innym cennym krokiem jest skontrolowanie, czy nie zmieniły się działania konkurencji – być może to ich sukcesy odpowiadają za Twój spadek pozycji? Aby to sprawdzić, również wykorzystaj narzędzia;
- Badaj rynek, nie daj się wyprzedzić innym. Śledź trendy i stara się elastycznie działać, by sprostać wymaganiom branży i klientów.
Na podstawie powyższych działań, takich jak analiza konkurencji, skontrolowanie ewentualnych zmian w algorytmie Google, monitorowanie stanu technicznego strony, profilu linków i jakości treści, możesz szukać konkretnych przyczyn spadku widoczności.
A w dalszej perspektywie możesz wprowadzić działania mające na celu naprawę sytuacji – samodzielnie lub z pomocą specjalistów, co zalecam.
Poniżej znajdziesz podział potencjalnych źródeł kłopotów na wewnętrzne, czyli w obrębie strony www oraz zewnętrzne, czyli niezależnie.
Obniżenie pozycji w Google: przyczyny wewnętrzne
Jakie błędy możesz popełnić z własnej winy lub co może wydarzyć się po stronie specjalisty? Znajdziesz te przyczyny poniżej. W większości przypadków łatwo te usterki naprawić.
Błędy w kodzie strony
Nawet nieznaczne modyfikacje w obrębie kodu mogą mieć wpływ na widoczność serwisu. Skutecznym sposobem na uniknięcie wielu błędów tego rodzaju jest korzystanie ze wsparcia specjalisty. Pozycjonowanie stron internetowych to dziedzina marketingu, którą warto zlecić fachowcom.
Jeśli nie jesteś biegły w kodowaniu, „nie grzeb” w strukturze strony ani kodzie strony, aby przypadkiem nie doprowadzić do spadku pozycji strony.
Inne błędy techniczne
Pliki robots.txt czy .htaccess są cenne dla robotów wyszukiwarki. Dzięki nim wiedzą, jak „rozumieć” i przetwarzać Twoją stronę oraz zawarte na niej elementy i treści. Znajdują się w nich np. informacje o tym, jakie strony mają ignorować (np. za sprawą noindex), a które indeksować.
Przypadkowe zmiany w obrębie tych plików, nieumiejętna organizacja zawartych tam informacji może mieć wpływ na niepoprawne indeksowanie witryn przez roboty wyszukiwarki. To z kolei działa niekorzystnie na pozycję strony w rankingu Google.
Przenoszenie strony a spadek pozycji
W przypadku, gdy przenosimy stronę lub wprowadzamy jej nową wersję, może dojść do niedopatrzeń w strukturze strony. Są to dość częste błędy, szczególnie jeśli do przeniesienia dochodzi bez wsparcia (lub wdrożenia wskazówek) specjalisty SEO oraz web developera.
Co może się wydarzyć podczas przenoszenia strony:
- Błędy w strukturze adresów url mogą prowadzić do kłopotów z indeksacją. A podczas przenoszenia strony czy zmianie nazwy danej (pod)strony jesteśmy narażeni na to, że np. dany system zarządzania treścią automatycznie „skoryguje” także adres url.
- Błędnie przeprowadzone lub pominięte przekierowania 301. Mogą spowodować wystąpienie błędów 404 lub innych, a także skutkować spadkiem pozycji.
- Do przenoszenia strony warto przygotować się także pod kątem treści. Usunięcie bądź modyfikacja zawartości witryny również może skutkować obniżeniem pozycji.
Podsumowując, jeśli planujesz migrację strony, przygotuj się do tego procesu. Najlepiej zaangażuj specjalistów, dzięki którym wyeliminujesz możliwość wystąpienia problemów.
Kłopoty z serwerem
Zdarza się czasem, że strona „wypluwa” błąd 500. Oznacza on, że żądanie użytkownika nie może zostać zrealizowane ze względu na błąd serwera.
Więcej o błędach tego i innego typu przeczytasz tutaj: Kody odpowiedzi http.
Co pocieszające, nawet największym zdarzają się podobne wypadki. W sytuacjach przeciążenia serwera warto rozważyć np. zmianę hostingu na inny, o wydajniejszych parametrach.
Nie musisz też czekać na wyskoczenie błędu. 🙂 Jeśli Twoja strona od dłuższego czasu obserwuje wzmożony ruch, możesz zdecydować się już prewencyjnie na nowy hosting.
Niewdrożone profesjonalne działania SEO
Skuteczne pozycjonowanie strony obejmuje między innymi dbałość o zaplecze techniczne witryny. Takie działania warto zlecić specjaliście, np. z agencji, który zadba o odpowiednią optymalizację techniczną.
Samodzielne prace SEO prowadzone „w międzyczasie” są często niewystarczające.
Do problemów wynikających z nieodpowiedniej lub niewystarczającej optymalizacji należą np.: wolno ładująca się strona lub kłopoty z wyświetlaniem jej na urządzeniach mobilnych.
Nawiązanie współpracy z agencją SEO obejmuje między innymi wstępny audyt SEO, który wskazuje, co wymaga naprawy. Wdrożenie zalecanych zmian lub kontynuowanie współpracy pod kątem SEO pozytywnie wpływa na pozycję strony.
Black Hat SEO
Black Hat SEO to nieetyczne techniki pozycjonerskie, do których zalicza się m.in.:
- Thin content – czyli treści niskiej jakości, bez wartości dla użytkownika
- Keyword stuffing – czyli nienaturalnie upychane słowa kluczowe w treściach
- Cloacking – czyli manipulowanie treściami na stronie.
Działania Black Hat SEO mogą występować z powodu braku świadomości, jak poprawnie tworzyć treści. Pracując nad SEO z pomocą specjalisty unikasz takich sytuacji, które mogą mieć bardzo poważne konsekwencje dla Twojej witryny.
Jakie? O tym przeczytasz w dalszej części tekstu.
Kanibalizacja treści oraz duplikacja contentu
Do innych błędów SEO, które mogą powodować spadek pozycji strony w Google należą np.:
- kanibalizacja słów kluczowych
- oraz duplicate content.
Kanibalizacja polega na tym, że co najmniej dwie strony w obrębie witryny są optymalizowane na to samo słowo kluczowe. Dlaczego to szkodliwe zjawisko?
Użytkownik wpisuje w Google zapytanie, na które odpowiadają Twoje dwie podstrony. Wyszukiwarka nie wie, którą podsunąć czytelnikowi, strony „walczą” ze sobą o pozycję. Finalnie obie spadają w wynikach wyszukiwania, bo nie wiadomo, którą dopasować do zapytania.
Niejednoznaczne optymalizowanie stron na frazy to źródło wielu kłopotów. Zachodzi konflikt między adresami na Twojej stronie (żadna nie ma wystarczająco „mocy”), a roboty Google nie postrzegają przez to Twojej witryny za wartościową.
Za spadek ruchu może też być odpowiedzialny zduplikowany content. Na czym polega to zjawisko? W największym skrócie: ta sama treść pojawia się w kilku miejscach w internecie lub na Twojej stronie. Podobnie jak niektóre praktyki Black Hat SEO, duplikacja może wynikać z braku wiedzy na temat optymalizacji contentu.
Często ma to miejsce w sklepach internetowych w przypadku opisów produktów. Gdy w ofercie występują podobne towary, często każdy z nich otrzymuje ten sam opis, co jest kiepsko oceniane przez Google.
Z racji tego, że Google chce prezentować użytkownikom unikalne i wartościowe treści, zjawisko duplikacji działa na Twoją niekorzyść. Ma negatywny wpływ na pozycję Twojej strony w wynikach organicznych.
Linkowanie wewnętrzne a nagły spadek pozycji w Google
Zmiany w strukturze linków wewnętrznych (w obrębie strony) również mogą wpływać na spadek widoczności strony.
Przykład: podczas migracji strony internetowej zdarzają się sytuacje, gdy zostaje zaburzony profil linków wewnętrznych. Niekorzystnie wpływa to na organizację treści i relacji między stronami w obrębie strony www, a także zakłóca prace robotów Google.
Podobnie w przypadku celowego lub przypadkowego usunięcia jakichś treści z witryny. Ich brak może skutkować dezorganizacją linków wewnętrznych i tym samym obniżeniem pozycji w Google.
Audyt SEO pozwala skontrolować nieścisłości w strukturach wewnętrznych linków w obrębie Twojej strony internetowej.
Spadek pozycji witryny a czynniki zewnętrzne
Na nagły spadek widoczności Twojej strony w wynikach wyszukiwania mogą mieć wpływ również elementy zewnętrzne, na których wystąpienie nie masz wpływu.
Aktualizacje algorytmu Google
Temat-rzeka. Google stale wprowadza mniejsze i większe modyfikacje w celu poprawy jakości dostarczanych treści. Mówił o tym np. Helpful content update zakładający wyższość treści merytorycznych i pisanych do człowieka, nie robota.
Nie wszystkie zmiany w algorytmie mają fundamentalne znaczenie. Wielu z nich nawet na co dzień się nie zauważa. Wynika to z tego, że albo są to kosmetyczne korekty algorytmu, albo zmiany zachodzące tylko w obrębie jakiejś grupy stron (np. tylko z branży medycznej itp.) itp.
Dlaczego aktualizacje algorytmu Google tak nas zaskakują? Jeśli są duże, zazwyczaj są zapowiadane, jednak nie na tyle szczegółowo, aby można było się na nie przygotować w 100%.
Zmiany w algorytmie Google mogą mieć rozmaite skutki:
- Zmiany w obrębie indeksu wyszukiwarki
- Przetasowanie kolejności wyników w rankingu
- Pojawiają się nowe czynniki rankingowe
- I inne.
Tak jak wspomniałam, nie na wszystkie można się przygotować, stąd częste spadki pozycji w Google po aktualizacjach. Warto śledzić późniejsze komunikaty dotyczące wdrożonych zmian, by móc się do nich ustosunkować na swojej stronie.
Działania konkurencji a spadek pozycji w Google
Nigdy nie działasz w próżni. Dlatego warto stale pracować nad jakością dostarczanych treści oraz optymalizacją strony i monitorowaniem efektów. Może się zdarzyć, że przyczyną spadku pozycji w Google są działania konkurencji.
Jakie działania?
- Bardziej dopracowana optymalizacja SEO konkurencyjnych firm z branży.
- Lepsze jakościowo i bardziej wartościowe treści na stronach konkurentów.
- Reklamy Google Ads konkurencji „podkradły” Ci ruch organiczny.
- Konkurencja inwestuje większe środki w marketing, SEO i linki, przez co wyniki organiczne zmieniają się na Twoją niekorzyść.
- Na rynku pojawiła się nowa konkurencja, która rozpoczęła swoją działalność z wysokiego C i podbiła ranking profesjonalnym podejściem do optymalizacji pod wyszukiwarki i jakością treści.
Kiepska ocena Twojego profilu linków przychodzących
Na pozycję Twojej strony w wynikach wyszukiwania ma wpływ także profil linków. Pozyskiwanie linków z zewnętrznych stron i serwisów jest bardzo cenne dla danej domeny, ale równie ważne jest kontrolowanie jakości owych linków.
Jeśli z jakiegoś powodu do Twojego profilu backlinków dostał się toksyczny lub niskiej wartości link przychodzący, jest on bezwartościowy.
Wysoka jakość backlinków jest istotna, ponieważ w pozycjonowaniu rywalizujesz z konkurencją. Jeśli konkurencja ma bardziej solidny profil linków, nie dogonisz ich, a tym samym będziesz osiągać niższe pozycje.
Należy zwracać baczną uwagę na to, skąd prowadzą do Ciebie odnośniki i jakie teksty kotwicy zostały w tym celu użyte. Może się okazać, że masz do czynienia z linkami niskiej jakości, które powodują spadek ruchu u Ciebie.
Sezonowość oferty
Często obserwuje się nagłe (choć w dłuższej perspektywie cykliczne) spadki widoczności stron ze względu na sezonowość oferty.
Nie wynika to z błędów na stronie ani zmniejszenia zainteresowania użytkowników z powodu spadku jakości treści itp. Jest to wynik sezonowości fraz i branży. Często obserwowane w branżach takich jak: ślubna, ogrodnicza czy turystyczna.
Jak radzić sobie, gdy strona spada w wynikach wyszukiwania?
Strony internetowe ulegają czasem spadkom i to – jak widzisz na powyższych przykładach – między innymi z niezależnych przyczyn. Są jednak sytuacje, gdy pozycja strony niekorzystnie zmienia się z powodu usterek lub niedopatrzeń w obrębie strony.
W celu precyzyjnego zlokalizowania przyczyn spadku pozycji w Google przydaje się już wcześniej wspomniany audyt, który wyjaśni, jakie elementy warto dodać, usunąć, skorygować, np.:
- niewłaściwe linki (słabej jakości lub nieaktualne),
- przekierowania,
- atrybuty alt,
- adresy url,
- jakość contentu,
- linki wewnętrzne,
- zmiany w algorytmie,
- wyskakujące błędy itp.
Jeśli chcesz, aby specjalista poprowadził Twoją stronę do sukcesu w wyszukiwarce, skontaktuj się z nami.