Reklama audio na YouTube – czy reklama radiowa ma konkurencję?
Z tego artykułu dowiesz się, czym jest reklama audio na YouTube. Jak działa, do czego służy i czy może ona zastąpić reklamę radiową? Nowy format reklamy audio to stosunkowo nowy temat. Jest dostępny na YouTubie.
W artykule znajdziesz informacje o tym, jak uruchomić taką reklamę, jak ją przygotować oraz jaka jest przewaga tego typu reklamy nad tradycyjną reklamą radiową.
- Czy reklama na YouTube to reklama Google Ads?
- Czym jest reklama audio na YouTube?
- Gdzie i kiedy pojawia się reklama audio?
- Rozliczenie reklamy audio
- Możliwości kierowania reklamy audio
- Jak wykorzystać reklamę audio na YouTube?
- Techniczne wymagania
- Jak stworzyć reklamę audio?
- Ograniczenia reklamy audio
- Case study
- Cele i efekty
- Reklama audio a reklama radiowa
- Korzyści z wprowadzenia reklamy audio do promocji
- Podsumowanie
Jeśli zamiast czytać, wolisz słuchać, sprawdź nasz ostatni odcinek podcastu na temat reklamy audio:
Czy reklama na YouTube to reklama Google Ads?
Na wstępie zaznaczę jedną rzecz. Reklamy na YouTubie i reklamy Google Ads, to jest w zasadzie jedno i to samo. YouTube należy do Google, więc jeżeli będę czasami używał określenia “reklama na YouTube”, a czasem “reklama w Google Ads”, to mam na myśli dokładnie ten sam system reklamowy.
W Redseo na co dzień pracujemy między innymi z systemem Google Ads, więc jest to nasz zakres zainteresowań i działań reklamowych na potrzeby klientów. Dlatego chcemy przybliżyć Ci temat reklam na YouTube, które mogą okazać się dla Ciebie atrakcyjną przestrzenią reklamową.
Czym jest reklama audio na YouTube?
Jak pewnie wiesz, na YouTubie jest bardzo dużo treści wideo, ale część z tych treści niekoniecznie służy do oglądania.
Mam tu na myśli m.in.:
- podcasty, takie jak na przykład podcast Redseo,
- wywiady,
- reportaże.
Biorąc pod uwagę warstwę wizualną, niewiele się tam dzieje, natomiast jest to dobra treść dla słuchacza, do wysłuchania.
YouTube zorientował się, że jest tutaj jakiś potencjał reklamowy, więc stworzono kilka miesięcy temu zupełnie nowy format, jakim jest właśnie reklama audio.
Reklama audio to nic innego jak krótki klip dostępny na YouTubie, który składa się z 15-sekundowej reklamy audio. Niepotrzebna jest tam żadna wersja wizualna. Wystarczy przekaz audio i dodana statyczna grafika.
Zamiast grafiki może pojawić się też ruchomy obraz, ale chodzi tutaj przede wszystkim o dźwięk. Więc reklama audio to jest 15 sekund przekazu reklamowego w połączeniu z jakąś statyczną grafiką, która funkcjonuje na YouTubie.
Reklama zazwyczaj jest 15-sekundowa, natomiast na niektórych kontach reklamowych jest dostępna możliwość reklamy trochę dłuższej, 30-sekundowej.
Przykład reklamy audio:
Gdzie i kiedy pojawia się reklama audio?
Są dwa miejsca docelowe, jakim jest YouTube oraz aplikacja YouTube Music służąca do słuchania muzyki. Format audio skierowany jest przede wszystkim do reklamodawców, którzy chcieliby dotrzeć do słuchaczy podcastów, słuchaczy wywiadów, słuchaczy reportaży i oczywiście słuchaczy muzyki.
Format charakteryzuje się tym, że reklama jest wyświetlana przede wszystkim na materiałach wideo, które są przede wszystkim do słuchania. Jest on generalnie najbardziej podobny do reklamy radiowej, gdzie mamy krótki klip audio i odtwarza nam się to na YouTubie, gdy przesłuchujemy na przykład podcasty.
Reklama audio na YouTubie może się wyświetlić:
- przed filmem, który właśnie oglądamy bądź odsłuchujemy;
- w trakcie oglądanego filmu
- i po jego zakończeniu.
Co ważne, reklamy audio są reklamami niepomijalnymi w przeciwieństwie do typowej reklamy wideo na YouTubie.
Rozliczenie reklamy audio
To reklama niepomijalna, więc słuchacz musi wysłuchać w całości od początku do końca całą tę reklamę. W tym kontekście ważny jest sposób rozliczania takiej reklamy.
Jeżeli uruchomisz sobie kampanię reklamową wykorzystującą format audio na YouTube,
rozliczenie odbywa się w modelu w CPM, czyli w koszcie 1000 wyświetleń.
O tym, jakie mniej więcej są koszty tej reklamy, opowiem troszeczkę później.
Możliwości kierowania reklamy audio na YouTube
System reklamowy Google Ads oferuje tutaj różne możliwości. Ponieważ, tworząc kampanię audio, kierujemy ją na YouTube i YouTube Music, na słuchaczy/widzów, możesz tutaj wybrać także dodatkowe opcje kierowania reklamy.
Standardowo w Google Ads zawsze mamy dostępne poniższe możliwości;
- wiek,
- płeć,
- lokalizacja geograficzna (np. kierowanie reklamy na konkretne miasto lub region),
- status rodzicielski,
- zainteresowania,
- czego ostatnio szukaliśmy w Google, wszelkiego rodzaju tematy, co wyszukujemy na YouTubie itp.
Dodatkowe możliwości systemu to: kierowanie na słowa kluczowe lub na konkretne kanały na YouTubie, a także dostępny jest remarketing. Remarketing oznacza kierowanie reklamy do osób, które już odwiedziły naszą stronę internetową, widziały nasze poprzednie wideo czy słyszały nasz poprzedni odcinek podcastu.
Podsumowując, możliwości kierowania reklamy audio są naprawdę imponujące! Co więcej, w zasadzie są takie same, jak możliwości kierowania reklamy wideo na YouTube.
Jeżeli więc miałeś już jakieś styczności z reklamami wideo na YouTubie, to tutaj jest to w zasadzie dokładnie tak samo.
Różnica polega na tym, że system reklamowy będzie wyświetlał reklamę audio nie przed wszystkim na YouTube, a przed treściami typowo do odsłuchania (czyli np. wspomniane podcasty, wywiady i muzyka).
Jak wykorzystać reklamę audio?
Standardowa reklama wideo na YouTubie jest bardzo podobna. Jednak w przeciwieństwie do reklamy audio nie uwzględnia ona preferencji widzów, którzy wolą słuchać niż oglądać.
Mam kilka propozycji, jak możesz wykorzystać reklamę audio dla promocji swojego biznesu:
- Jeżeli jesteś np. firmą lokalną, to jest to świetna alternatywa dla reklamy radiowej. Promocja wszelkiego rodzaju lokalnych firm, usług, deweloperów, akcji promocyjnych. Wszystko to, co mamy w radio, możemy tak naprawdę 1 do 1 przenieść do internetu.
- Jeżeli prowadzisz sklep internetowy, to tutaj także możesz wykorzystać ten format reklamy audio, na przykład informując o akcjach promocyjnych, o ofertach specjalnych, o nowych seriach produktowych, o jakichś specjalnych akcjach, które organizujesz w swoim sklepie.
- Tutaj przypominam, że można wykorzystać remarketing, więc można kierować taką reklamę audio dla osób, które już były w twoim sklepie internetowym.
- Kolejny przykład, gdzie można taką reklamę audio zastosować, to jest wszelkiego rodzaju promocja wydarzeń, koncertów, targów na przykład, czyli też to, co moglibyśmy w zasadzie reklamować w radio.
- No i oczywiście reklamę audio można także zastosować do promocji na przykład materiału wideo, czyli na przykład promocji podcastów.
Jestem ciekaw, jakie masz pomysły na wykorzystanie takiej reklamy audio na YouTubie. Jeżeli masz jeszcze jakieś inne pomysły, chętnie je poznam. Podziel się nimi proszę w komentarzu.
Techniczne wymagania reklamy audio
Ważnym aspektem całego tematu, jaki jest reklama audio na YouTube, są warunki techniczne, jakie trzeba zapewnić, aby reklama miała szansę na sukces oraz w ogóle została opublikowana.
Aby uruchomić reklamę audio na YouTube, potrzebujesz gotowy klip, który wstawisz na YouTuba. Klip musi być na YouTubie wgrany tak, żeby można było go w systemie reklamy Google Ads wybrać do kampanii reklamowej.
Nie musi być wideo publicznym, to znaczy możesz taki klip audio wgrać jako niepubliczny. Wówczas nikt go nie zobaczy, poza tymi osobami, które oczywiście będą w grupie do reklamy.
Techniczne wymagania takiego pliku to długość oraz jakość nagrania.
- Klip audio o długości 15 sekund. Nie mniej, nie więcej, tylko 15 sekund. Wspominałem, że niektórzy użytkownicy Google Ads mają dostęp do dłuższej wersji tej reklamy, czyli 30-sekundowej. Jednak większości użytkowników dotyczy długość 15 sekund – to jest około 20, 30, 40 słów. Zależy, jak tę reklamę oczywiście nagramy.
- Poza wersją audio potrzebna też do tego statyczna grafika, która będzie po prostu tłem do naszego filmu na YouTubie. Bo tak jak wspomniałem, jest to reklama audio, ale ona jest na YouTubie, więc wersja wizualna musi być i wystarczy, że to jest po prostu graficzny jakiś baner, ozdobnik czy jakaś grafika z logo, może jakimś sloganem.
- Taką reklamę tak naprawdę każdy jest w stanie nagrać samodzielnie. Wystarczy średniej klasy mikrofon, jakiś program do nagrywania i przede wszystkim pomysł, jak w 15 sekund powiedzieć coś, co będzie ciekawe, wartościowe i zachęci potencjalnego klienta do interakcji.
- To, co dla niektórych może wydawać się pewnym problemem w przygotowaniu takiej reklamy, to jest samo nagranie dźwięku, ponieważ potrzebujemy mieć tutaj jakieś nagranie z jakimś lektorem. Ktoś musi coś powiedzieć do tej reklamy.Mamy tutaj 15 sekund, więc to nie jest super długa reklama. Mogę też podpowiedzieć, że istnieją banki lektorów.
Jak powinna wyglądać grafika do reklamy audio?
Na tej grafice może być po prostu to, o czym jest ta reklama. Na przykład jeśli reklamujesz jakieś targi czy konferencje i w tej 15 sekundowej reklamie audio jest mowa o tym wydarzeniu, na grafice może pojawić się baner eventu lub logo organizatora i ewentualnie dodatkowe szczegóły.
Grafikę możesz przygotować w Canvie czy w Photoshopie, nie musi to być żadne wideo.
Banki lektorów
Z kolei jeśli idzie o banki lektorów, sprawa jest bardzo prosta.
Wystarczy po prostu w Google wpisać bank lektorów. Znajdziesz wtedy firmy, z których możesz wynająć sobie znane głosy z radia czy z telewizji. Dostępne są też głosy nieznanych lektorów, ale takich, którzy mają przyjemny radiowy głos i za dosłownie dwieście czy kilkaset złotych jesteś w stanie zlecić nagranie takiego krótkiego klipu audio.
Dodatkowym atutem są znane głosy, które słychać na co dzień w radio.
Jak stworzyć reklamę audio?
Najważniejsza jest koncentracja na dźwięku. Pamiętaj, że reklama audio skierowana jest do osób, które słuchają YouTube i YouTube Music, a niekoniecznie oglądają.
Być może robią to na słuchawkach, być może robią to, jadąc samochodem.
Szczególnie jeżeli ktoś słucha na słuchawkach, to superważne jest to, żeby jakość tego dźwięku była absolutnie poprawna, bez żadnych szumów, trzasków i innych nieprzyjemnych dźwięków, przesterowań. Dodatkowo trzeba zadbać, żeby nie była za cicho lub za głośno.
Warstwa audio jest najważniejsza. Dźwięk musi być miękki,dopracowany, przyjemny dla ucha.
Masz do dyspozycji 15 sekund, więc to nie jest dużo. Jest to około 40 słów.
Dlatego warto sobie napisać na kartce lub w Wordzie krótki tekst reklamowy. Przeczytaj go kilka razy, sprawdź, czy te 15 sekund to jest za dużo, za mało. Oceń, czy ten tekst musisz trochę wydłużyć bądź skrócić.
Chodzi o to, żeby wykorzystać w całości przekaz reklamowy i żeby też szybkość lektora nie była taka jak przy reklamach lekarstw. Kojarzysz na pewno ten fragment, gdzie na końcu jest informacja o farmaceucie, czytana z czterokrotnym przyspieszeniem. Tego nie robimy. 🙂
W reklamie audio ważny jest przyjazny ton. Musi to być miły głos dla słuchacza.
Oczywiście, jeżeli masz z tym problem, to możesz skorzystać właśnie z takich banków lektorów, o których wspomniałem wcześniej.
I w tych 15 sekundach dobrze by było, żeby na końcu tej reklamy znalazło się jakieś wezwanie do działania (CTA). Czyli to, jakiej akcji oczekujesz od widzów. Czy mają przyjść na targi, czy odwiedzić Twój sklep, czy wejść do Twojego sklepu online, zapytać o ofertę, wycenę itd.
Ograniczenia reklamy audio na YouTube
Oczywiście, cała reklama musi być zgodna z zasadami Google, więc nie możesz tutaj wszystkiego reklamować:
- alkoholu
- czy innych zakazanych w reklamie rzeczy.
Reklama audio: case study Redseo
Mam nadzieję, że przybliżyłem Ci już, czym jest reklama audio na YouTube, jakie są wymagania co do jej stworzenia, jakie są możliwości kierowania. Cenne byłoby przełożenie teorii na praktykę, aby pokazać na przykładzie, jakie korzyści i efekty przynosi ten format.
Omówmy sobie teraz przykład takiej konkretnej kampanii audio, którą realizowaliśmy w Redseo. Była to mała, w zasadzie testowa, reklama audio, którą przeprowadziliśmy na przełomie lutego i marca.
Cała kampania trwała około dwa tygodnie.
Może być dla Ciebie ciekawe, jakie mieliśmy osiągi tej reklamy.
Przez te dwa tygodnie też testowaliśmy trochę ze stawkami i z ustawieniami. Zrobiliśmy dwie grupy reklamowe:
- Jedna kierowała na remarketing, na osoby, które już odwiedziły naszą stronę internetową,
- Druga kierowała na wyszukiwane hasła, osoby, które wyszukiwały pewnych informacji w Google i w tej grupie znalazły się właśnie do tego, żeby wyświetlić im reklamę audio na YouTube.
Łącznie przez dwa tygodnie uzyskaliśmy ponad 20 tysięcy emisji reklam.
Co to znaczy? Reklama audio na YouTube jest niepomijalna. To znaczy, że ponad 20 tysięcy razy ta reklama się komuś wyświetliła, nie mógł jej pominąć, a więc odsłuchał jej do końca.
Średni CPM, czyli średni koszt wyświetlenia tej reklamy na 1000 wyświetleń, to było 7,67 zł na 1000 wyświetleń.
Całkowite wydatki na tę kampanię to było zaledwie 157,52 zł.
Mamy więc za około 150 zł 20 tysięcy emisji reklamy audio na YouTube.
Większość poszła w remarketing, czyli w osoby, które już wcześniej były na naszej stronie, a druga połowa była skierowana do osób, które wyszukiwały rzeczy w Google w interesującej nas branży.
I teraz: to dużo, czy mało? Zaraz sobie to porównamy z reklamą w radiu.
Cele i efekty reklamy audio
Ale zanim do tego przejdziemy, nasuwa się pytanie, czy z reklamy audio na YouTube były jakieś przejścia na stronę internetową, albo czy były jakieś konwersje na stronie internetowej.
Reklama audio na YouTube jest reklamą zasięgową. Jej celem jest dotrzeć do jak największej liczby odbiorców z naszym przekazem reklamowym.
Z reklamy na YouTube zazwyczaj niewiele jest przejść na stronę internetową. A to oznacza, że z tych dużych liczb obejrzeń czy wyświetleń reklamy niewiele osób przechodzi do strony i jeszcze mniej dokonuje konwersji, na przykład zakupu online.
Celem reklamy audio jest szeroki zasięg i dotarcie do jak najszerszej grupy odbiorców.
Tak samo jest z reklamami wideo.
Reklama audio i wideo nie musi sprzedawać w sposób bezpośredni. Ona oczywiście pomaga w tej sprzedaży, ponieważ znajduje się gdzieś na szczycie lejka marketingowego naszej firmy.
Natomiast ona nie jest kampanią, która zamyka sprzedaż. Ona raczej jest kampanią, która budzi zainteresowanie naszych potencjalnych klientów.
Reklama audio na YouTube a reklama radiowa
Wróćmy do naszej kampanii i porównajmy ją z możliwościami reklamy w radio.
Sprawdziłem cenniki reklam w różnych stacjach radiowych. Można je znaleźć w internecie. Są one często dostępne na stronach reklamowych danej stacji radiowej.
Dla przykładu cennik z jednego z stacji radiowych lokalnych: oferuje nam 100 emisji reklamy w cenie 1000 zł.
Porównajmy sobie tę reklamę do naszej reklamy audio na YouTube. W cenie 150 zł mieliśmy 20 tysięcy emisji reklam.
Czyli nawet nie wiem ile razy więcej. Ogromnie razy więcej. 🙂
Jeżeli wzięlibyśmy sobie cenniki innych stacji radiowych, będzie to wyglądało podobnie. Oczywiście można tam liczyć na różne rabaty. Zgadując się z stacją radiową, może uzyskać całkiem spore obniżki.
Natomiast nawet uwzględniając te rabaty po przeliczeniu na reklamę audio czy generalnie reklamę wideo na YouTubie, jest to zupełnie inna para kaloszy. Dużo bardziej opłaca się reklamować na YouTube.
Poza wspomnianymi już przewagami finansowymi reklamy audio na YouTube versus reklama radiowa jest jeszcze kilka innych.
Reklama internetowa w Google Ads umożliwia zmiany tej reklamy w każdym momencie. To znaczy możesz w każdej chwili:
- Zmienić grupę docelową;
- Zwiększyć albo zmniejszyć budżet reklamowy;
- Stworzyć nową reklamę i zastąpić tą starą.
- Dokonać dowolnej modyfikacji reklamy,
- Możesz ją wstrzymać i wrócić do niej za jakiś czas.
Natomiast w reklamie radiowej zamawiamy pewien pakiet emisji, płacimy konkretną stawkę i to jest tyle. Więc tutaj przewaga reklamy internetowej jest znacząca.
Korzyści reklamy audio na YouTube
Aspekt finansowy jest oczywiście wyjątkowo ważny, ale jak możesz zauważyć na podstawie tego artykułu, korzyści z pojawienia się w reklamie audio są dużo bardziej liczne.
- Możliwość bardzo dokładnego kierowania na odbiorców.
- Istnieje harmonogram dni i harmonogram godzin kiedy chcemy wyświetlać tą reklamę.
- Możemy kierować na remarketing, czyli osoby które były na naszej stronie.
- Możemy reklamować na osoby które szukały czegoś w Google.
- Możemy reklamować na osoby które były na jakichś stronach internetowych.
Wszystko jest to dostępne na YouTubie. Oczywiście całkowicie niedostępne w reklamie w radio.
Jeżeli więc reklamujesz się w radio, zastanów się czy nie warto, może nawet nie zastąpić, ale przynajmniej włączyć do swoich działań marketingowych reklamy audio na YouTube lub reklamy wideo na YouTube.
W tej kwestii jesteśmy w stanie Ci pomóc.
Skontaktuj się z nami, wyślij do nas zapytanie, a postaramy Ci się pomóc. Zajmujemy się takimi zagadnieniami jak: reklama audio, reklama na YouTube, a także reklama w wyszukiwarce Google oraz w wyszukiwarce Bing.
Zajmujemy się na co dzień obsługą kampanii Google Ads oraz Microsoft Ads dla naszych klientów.
Podsumowanie informacji o reklamie audio na YouTube
Podsumujmy więc najważniejsze informacje na temat reklam audio:
- Jest to format reklamy dźwiękowej.
- Mamy tutaj 15 sekund dźwięku ze statyczną grafiką. Niektórzy mają dostęp do reklamy 30-sekundowej.
- Jest to reklama skierowana do osób, które raczej słuchają niż oglądają YouTuba, czyli są to słuchacze podcastów, wywiadów, muzyki, wszelkich rodzajów reportaży, gdzie jest więcej gadania niż przekazu wizualnego.
- Reklama audio na YouTube odtwarza się przed innym filmem na YouTubie, może się odtwarzać w jego trakcie i także po zakończeniu.
- Nie można tej reklamy pominąć, więc jest to reklama, która w całości jest emitowana odbiorcom i muszą wysłuchać ją w całości.
- Dysponujesz bardzo szerokimi możliwościami kierowania. Dokładnie tak samo jak w każdej reklamie video na YouTube, jak i w większości reklam Google Ads. Masz bardzo zaawansowane możliwości dotarcia do swoich potencjalnych klientów.
- Rozliczasz się tutaj w modelu CPM, czyli za każde tysiąc emisji. Jest to koszt kilku-kilkunastu złotych za CPM, więc jest to bardzo atrakcyjne cenowo.
Na temat reklamy audio na YouTubie na dzisiaj to wszystko. Mam nadzieję, że udało mi się przybliżyć ten temat i zainteresować Cię tym typem reklamy internetowej.