Ile wie o Tobie Google?

Nie ma nic za darmo. Także w Internecie. Tam, gdzie nie musisz płacić przelewem, zapłacisz swoimi danymi. Zresztą, jeśli decydujesz się na korzystanie z danych usług, wyrażasz na to zgodę. Nie tylko Facebook gromadzi wiele informacji na Twój temat. Google także wie o Tobie dużo, wystarczy, że używasz Chrome, Map czy YouTube. Sprawdź, jak trafne są zebrane informacje.

Moja aktywność

Gdy korzystasz z usług Google, może zostać to zapisane. Po przejściu do Google Moja Aktywność możesz usunąć historię z konta, a także sprawdzić inną aktywność, która została zapisana.

Aktywności uporządkowane są według daty i godziny, a wyświetlać możesz zarówno grupy, jak i pojedyncze elementy.

Historia lokalizacji

Jeśli w aktywności, z menu po prawej stronie, wybierzesz “inna aktywność w Google”, zobaczysz m.in. historię lokalizacji. Zostały tam oznaczone miejsca, które odwiedzałeś, będąc zalogowanym do konta Google na jakimś urządzeniu. Możesz wybrać rok, miesiąc oraz dzień lub kliknąć wybrany słupek na wykresie.

Uzyskasz informację o trasie pokonanej pieszo oraz samochodem.

Zarządzanie aktywnościami

Gdy będziesz miał wolną chwilę, przyjrzyj się Google Moja Aktywność. Na pewno znajdziesz tam wiele ciekawych informacji. Nie tylko o lokalizacji, ale także np. o wyszukiwaniu w YouTube. Możesz zarządzać aktywnościami – włączać, wstrzymywać lub edytować.

Aplikacje, które mają dostęp do Twojego konta

Warto także sprawdzić, które aplikacje mają dostęp do Twojego konta.

Istnieją trzy warianty:

  • pełny dostęp – aplikacja może zmieniać prawie wszystkie dane na koncie, prócz zmiany hasła, usunięcia konta, płatności przy użyciu Portfela Google.
  • wyświetlanie podstawowych informacji o koncie – podstawowe dane to np. imię i nazwisko, e-mail, płeć.
  • dostęp do odczytu i zapisu – aplikacja może publikować w usługach Google, informacje o Twojej aktywności w tej aplikacji.

Jeśli nie chcesz, by jakaś aplikacja miała dostęp do Twojego konta, wystarczy, że po przejściu na stronę aplikacji, które mają dostęp do Twojego konta, klikniesz wybraną i zablokujesz.

Ostatnio używane urządzenia

Google wie także z jakich urządzeń korzystasz. W ostatnio używanych urządzeniach zobaczysz te informacje.

Urządzeniom, które mają pełny dostęp do konta, ale z których nie korzystałeś w ciągu ostatnich 28 dni, możesz usunąć dostęp.

Tematy, które Cię interesują

Aby jak najlepiej dopasować reklamy, Google określa Twoje zainteresowania. Przekonaj się, czy tematy, które Cię interesują, są trafne. Jeśli nie, zmodyfikuj je.

W moim przypadku, większość tematów, które powinny mnie zainteresować nie była trafiona.

Pobierz swoje dane

Kopię swoich danych, gromadzonych przez Google możesz pobrać. Wybierz usługi, które chcesz uwzględnić, następnie określ typ pliku oraz, gdzie ma zostać wysłany.

Pamiętaj, że pobieranie danych może trochę potrwać.

Podsumowanie

Jak widać, Google ma całkiem niezłą wiedzę na temat osób, które korzystają z jego usług. Warto, abyś raz na jakiś czas przejrzał zgromadzone dane. Warto zajrzeć także do ustawień prywatności, w których dostosujesz widoczność danych, a także przejdziesz do miejsc, opisanych powyżej.

Średnia ocena: 5 / 5. Ilość ocen: 1

Wystaw pierwszą ocenę! :)

Potrzebujesz skutecznej agencji marketingowej?

Napisz do nas »