Green marketing – świadomość ekologiczna w biznesie
W ostatnich latach coraz bardziej przykładamy wagę do rozwiązań przyjaznym środowisku. Dostrzegamy, jak ważne jest zrównoważone podejście w życiu codziennym i biznesowym. Green marketing jest związany ze zrównoważonym rozwojem i ochroną środowiska. To strategia, którą wykorzystują zarówno giganci, jak i mniejsze firmy.
Przeczytaj, czym jest ta odmiana marketingu, jakie ma cele, jakimi metodami się posługuje i dlaczego jest tak istotna dla klientów.
Co to jest green marketing, czyli zielony marketing?
Zielony marketing znany jest też pod nazwami „ekomarketing”, „marketing ekologiczny”, czy w oryginale – „green marketing”. To popularna strategia promocji produktów lub usług, która kładzie nacisk na zrównoważoną i ekologicznie odpowiedzialną działalność firmy.
Zielony marketing to sposób promocji biznesu związany ze wspieraniem i ochroną środowiska naturalnego, a przy tym ze zwiększaniem świadomości ekologicznej odbiorców oferty. Jedną z jego cech jest transparentność i wskazywanie alternatywnych sposobów na spełnienie potrzeb konsumentów.
Ochrona środowiska naturalnego jest obecnie modna. Powszechnie zwraca się uwagę na wdrażanie działań proekologicznych w codziennym prywatnym życiu oraz w produkcji czy dystrybucji towarów. Warto przemienić tę modę w styl życia i biznesu.
W tym artykule zajmę się oczywiście głównie aspektem biznesowym i tym, jak może wyglądać wprowadzenie green marketingu do firmowych procesów.
Eko marketing to podejście, które dąży do minimalizacji wpływu działań marketingowych na środowisko naturalne i aktywnego wspierania inicjatyw proekologicznych.
Marketing ekologiczny a marketing tradycyjny
Mówiąc o ekologicznym marketingu, nie sposób nie wspomnieć o marketingu tradycyjnym. Myślę, że warto skonfrontować w tym miejscu oba podejścia, co pozwoli jeszcze lepiej zrozumieć mechanizm działania marketingu zielonego.
Zielony marketing:
- Buduje pozytywny wizerunek firmy jako odpowiedzialnej ekologicznie, co w dzisiejszych czasach jest na wagę złota.
- Może przyciągnąć nowych klientów, którzy cenią sobie ekologiczne produkty, przetwarzanie surowców oraz propagowanie postaw proekologicznych.
- Sprzyja zrównoważonemu rozwojowi, co może prowadzić do oszczędności kosztów w dłuższej perspektywie.
Tradycyjny marketing:
- Może być bardziej konkurencyjny (szczególnie cenowo) wobec zielonego odpowiednika, ale często odbywa się to kosztem środowiska.
- Tradycyjny marketing przyczynia się do większego zużycia zasobów, takich jak papier, energia elektryczna i woda.
- Ryzyko utraty klientów, którzy stawiają na produkty ekologiczne.
Oczywiście to nie jest tak, że tradycyjny marketing idzie w odstawkę, a teraz liczy się tylko ten ekologiczny. Oba mają rację bytu i oba mają swoje ciemne i jasne strony.
Zwróć uwagę, że marketing internetowy daje szerokie pole do popisu i założenia eko marketingu możesz z łatwością wykorzystać w swojej strategii. O założeniach przeczytasz poniżej.
Założenia zielonego marketingu
Ekologiczny marketing koncentruje się na tworzeniu produktów i kampanii reklamowych, które respektują środowisko i jednocześnie spełniają potrzeby konsumentów. Działalność biznesowa oparta o założenia marketingu ekologicznego obejmuje wiele aspektów, takich jak:
- proponowanie ekologicznych rozwiązań, np. poprzez kampanie społeczne,
- wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii,
- minimalizowanie zużycia energii w trakcie produkcji czy dystrybucji,
- ograniczanie ilości odpadów, np. dzięki wykorzystaniu surowców z recyklingu,
- oraz wspieranie działań charytatywnych związanych z ochroną przyrody.
Cele zielonego marketingu
Rozmawiamy o marketingu, o biznesie i mówienie jednocześnie o wzniosłych intencjach może wydawać się nieco naciągane. Wiadomo, w prowadzeniu biznesu chodzi o zysk. Firmy wspierające ochronę środowiska naturalnego poprzez swoje działania dbają nie tylko o planetę, ale także swój PR.
Wiadomo jednak, że tak jak klienci mają różne podejście do ochrony środowiska, tak i motywy firm prowadzących działania proekologiczne mogą być różne. Poniżej wymienię najważniejsze cele green marketingu:
- Budowanie świadomości ekologicznej wśród klientów dzięki promowaniu ochrony środowiska i działań proekologicznych,
- Celem firm jest często redukcja plastiku w produkcji, procesie pakowania i wysyłki,
- Kreowanie pozytywnego wizerunku firmy to jeden z celów prowadzenia zielonego marketingu.
- Zniwelowanie negatywnego oddziaływania biznesu na środowisko naturalne.
Strategie firm prowadzących eco marketing mogą przyjąć różne formy i wynikać z różnych pobudek. Niewątpliwie jednak, skoro wpływają na większą świadomość ekologiczną wśród klientów oraz ograniczają zużycie nieekologicznych surowców, idea jest słuszna i warta uwagi.
Dlaczego eko marketing jest mile widziany ze strony klientów?
Eco marketing ma ogromne znaczenie z punktu widzenia klientów. Akcje społeczne prowadzone w duchu ekologicznego marketingu trafiają do konsumentów i wskazują sposoby działania na korzyść środowiska. Dzięki nim okazuje się, że pozyskiwanie dóbr materialnych nie musi być tak obciążające dla planety niż kiedyś.
Dodatkową korzyścią tego typu działań jest nie tylko świadomość ekologiczna konsumentów. To też upewnienie ich, że małe kroki – np. wybieranie sklepów internetowych wspierających proekologiczne działania – może przynieść wymierne korzyści. Konsument uzyskuje więc korzyść związaną z własnym samopoczuciem i poczuciem, że wybiera zrównoważone rozwiązania. W efekcie zarówno sprzedawca jak i klient stoją po stronie natury.
Co więcej, wspominałam, że jedną z cech eco marketingu jest transparentność. To także istotne dla klientów – dzięki jasnym komunikatom, pokazywaniu biznesowej drogi do ekologicznych rozwiązań, firmy zyskują zaufanie konsumentów. A zaufanie, jak wskazuje lejek marketingowy, to ostateczna więź firmy z klientem.
Co ważne, zielony marketing sprawdza się praktycznie w każdej branży. Kluczem jest zrozumienie, że czasem wystarczy wprowadzenie nawet niewielkich kroków do swojej strategii, by odpowiedzieć na potrzeby konsumentów. O tym, jakie kroki możesz podjąć jako przedsiębiorca, opowiem w dalszej części bardziej szczegółowo.
Marketing ekologiczny – metody
Przejdźmy do clou całego artykułu. Chciałabym przedstawić najchętniej wybierane metody marketingu ekologicznego. Jeśli rozważasz dołączenie takiej strategii do swoich działań, czytaj dalej:
- Ekologiczne pakowanie – sposób pakowania produktów i paczek może znacząco wpłynąć na środowisko. Rezygnacja z plastikowych czy foliowych opakowań na rzecz ich papierowych lub kartonowych odpowiedników to znaczny krok. Warto wykorzystać surowce z recyklingu, by nie generować nowych śmieci, a przetwarzać istniejące. Innym rozwiązaniem są biodegradowalne opakowania, które nie mają negatywnego wpływu na środowisko.
- Sposób produkcji i pozyskiwane surowce – aby działać w obszarze zielonego marketingu, możesz skupić się na rozsądnym wyborze dostawców surowców i sposobem produkcji towarów.
- Certyfikaty – jeśli działasz w kierunku proekologicznym, warto o tym głośno mówić. Możesz też starać się o uzyskanie certyfikatów wskazujących na to, że Twoja firma, produkty itp. wspierają zrównoważony rozwój.
- Kampanie społeczne w zakresie ochrony środowiska. Akcje proekologiczne związane z promocją działań proekologicznych są sposobem na budowanie świadomości dotyczącej ochrony środowiska, promocję oferty i zwiększenie sprzedaży oraz zyskanie sympatii klientów.
- Ekologiczne produkty – projektowanie produktów w kierunku zrównoważonego rozwoju to jedna z popularnych metod z zakresu marketingu ekologicznego. Warto przyjrzeć się, jak wygląda cykl życia produktu, jaki chcesz wprowadzić na rynek. Czy jest biodegradowalny? Czy jest wielokrotnego użytku? Odpowiedz na te pytania i jeśli produkt nie będzie służył ekologii, masz jeszcze szansę na zmianę koncepcji czy materiałów.
Wspominałam, że marketing ekologiczny można wykorzystać niemal w każdej branży. Podtrzymuję tę tezę. Jako przedsiębiorca możesz wykorzystać np. wybrane metody z powyższych, by zbliżyć się do świadomej ekologicznie grupy odbiorców.
Green marketing – przykłady
Poniżej znajdziesz przykłady wykorzystania poszczególnych metod w swojej strategii.
- Produkujesz kosmetyki, których głównym składnikiem są oleje roślinne. Wiesz, że olej palmowy jest niechętnie widziany przez świadomych ekologicznie klientów. W takim przypadku możesz poszukać alternatywnego składnika. Wiąże się to ze zmianą receptur, proporcji oraz poszukaniem nowych źródeł surowców. Po zmianie przepisu i składu informujesz o tym odbiorców poprzez stronę www, media społecznościowe czy kampanie Google Ads i docierasz do klientów zainteresowanych ekologicznymi kosmetykami.
- Prowadzisz biznes gastronomiczny. Świadomy warunków, w jakich żyją kury i inne zwierzęta, decydujesz się na krok w postaci zmiany składników. Od teraz korzystasz z surowców pozyskiwanych od zaufanych farm, które dbają o dobrostan zwierząt, od których pozyskujesz jajka czy mleko.
- Sprzedajesz urządzenia elektroniczne. Swoją strategię edukacyjną lub kampanię ekologiczną, by nauczyć klientów właściwej utylizacji odpadów elektronicznych. Kwestia segregacji odpadów to jedno z ważniejszych ekologicznych zagadnień na drodze do zrównoważonego rozwoju.
Innym małym-dużym krokiem jest np. wspomniana już wymiana opakowań. Opakowania powinny odpowiadać na ekologiczne potrzeby konsumentów, ale też być dobrane świadomie. Np. zmiana foliowego opakowania na papierowe nie zmienia tak naprawdę wiele. Ale zmiana foliowego opakowania na opakowanie z papieru z recyklingu już tak.
Zero waste i less waste, czyli inne strategie wspierające ochronę środowiska naturalnego
Głośno zrobiło się swego czasu o inicjatywach takich jak less waste czy zero waste. Bezodpadowość może dotyczyć zarówno działań proekologicznych jak i reklamowych w przypadku Twojego biznesu.
Na przykład:
- Możesz umożliwiać klientom oddawanie opakowań po produktach, które wykorzystasz ponownie.
- Zachęcaj do przychodzenia na zakupy do Twojego sklepu stacjonarnego z własnym opakowaniem.
- Możesz też wskazywać na sposoby wykorzystania zużytych opakowań do innych celów.
Zwróć uwagę na poniższy przykład marki kosmetycznej:
- Jeśli prowadzisz restaurację lub inną firmę związaną z gastronomią, możesz edukować klientów, co zrobić z ewentualnymi niedojedzonymi resztkami. Wskaż zalety naturalnego kompostu w ogródku, oddawania jedzenia potrzebującym itp.
Zobacz, jak można połączyć biznes dietetyczny ze wskazówkami w duchu zero waste (patrz: liście i łodygi kalafiora):
Marketing ekologiczny a zagrożenia dla biznesu
Nie da się ukryć, że prowadzenie strategii zielonego marketingu to też pewnego rodzaju obciążenie dla biznesu. Tak naprawdę rzadko wiąże się ze zmniejszeniem kosztów. Niewątpliwie ma na to wpływ również swoista „moda” na ekologiczne działania marketingowe.
- Po pierwsze kwestia pozyskiwania materiałów przyjaznych środowisku. Często wymaga większych nakładów finansowych. Koszt pozyskania papierowych, a nie foliowych opakowań, jest często wyższy.
- Jeśli proces produkcji wymaga przeorganizowania, zazwyczaj wiąże się to ze znaczącymi zmianami, np. wymianą nieekologicznych maszyn na nowe itp.
- Wybór surowców odnawialnych, wdrażanie nowych technologii oraz poszukiwanie i pozyskiwanie nowych materiałów produkcyjnych wymaga inwestycji finansowych.
- Organizacja nowej dokumentacji czy staranie się o certyfikat wiążą się z dodatkową pracą, a często też kosztami.
- Wspominałam o tym, że możesz umożliwić klientom oddawanie opakowań do ponownego przetworzenia. Warto wiedzieć, że w tym celu musisz postarać się o niezbędne zgody oraz technologie pozwalające na higieniczne dostosowanie opakowań do ponownego użycia.
- Wszystko powyższe może wpłynąć na zmianę cen Twoich produktów. Co za tym idzie, marketing ekologiczny niesie ze sobą ryzyko utraty części klientów, dla których niższa cena była kluczowym czynnikiem decyzyjnym.
- Green washing. O nim poniżej opowiem więcej. Tutaj pokrótce: jest to niestety dość powszechna praktyka wykorzystywana przez przedsiębiorców. Może negatywnie wpłynąć na opinię odbiorców na temat firmy.
Eco marketing a green washing
Są firmy, które chcą wykorzystać ideę i trend eco marketingu w celu zdobycia zysków i sympatii konsumentów. Jednak te działania nie zawsze są szczere. Mają tylko wykorzystać nieświadomość odbiorców. Taka praktyka to właśnie green washing.
- Jest to forma dezinformacji klienta, wprowadzenia go w błąd.
- To kreowanie wrażenia, że marka angażuje się w działalność proekologiczną, choć w rzeczywistości wcale tak nie jest.
- Green marketing to rodzaj działań marketingowych, który charakteryzuje się transparentnością. Green washing zaprzecza transparentności, bo wiąże się z ukrywaniem prawdy o działalności firmy.
Fałszywe informacje o naturalności produktów lub działalności biznesu mogą z łatwością odbić się czkawką. Do głównych konsekwencji tego typu praktyk należy zła sława firmy, utrata zaufania odbiorców itp.
Niedawno (piszę ten artykuł w listopadzie 2023 r.) do Komisji Europejskiej wpłynęła skarga dotycząca greenwashingu w wykonaniu gigantów. Wskazuje się w niej, że marki napojów gazowanych informuje o tym, że przetwarza 100% butelek w procesie recyklingu. Specjaliści podkreślają, że to technicznie niemożliwe, więc przekaz medialny jest fałszywy.
Green marketing – podsumowanie
Podsumowując, marketing ekologiczny zakłada zwiększenie świadomości ekologicznej i zrównoważoną konsumpcję. Warto wiedzieć, że działając w e-commerce, musisz być ostrożny w głoszeniu wielu kwestii.
Propagowanie postaw ograniczających konsumpcję może brzmieć nieautentycznie w ustach biznesmena.
Dlatego warto poprzeć słowa czynami. Możesz wprowadzić proponowane w tym artykule działania proekologiczne, zaangażować się w akcje społeczne, czy poszukiwać alternatywnych rozwiązań produkcyjnych przyjaznych środowisku.
Promowanie pozytywnych postaw może przyjmować różne formy. Twoja marka może np. zdecydować się na kampanie reklamowe związane z ochroną środowiska lub tworzyć content na blogu firmowym czy blogu sklepu internetowego na temat ekologii.
Skontaktuj się z nami w sprawie oferty SEO. Dzięki tej usłudze Twoja strona będzie sprawna technicznie, atrakcyjna wizualnie i wypełniona wartościowymi treściami zgodnymi z Twoją misją.