5 pomysłów, skąd brać darmowe grafiki i zdjęcia do artykułów

Skąd brać zdjęcia do artykułów i wpisów?

Jeśli prowadzisz blog lub media społecznościowe, na pewno zderzyłeś się na swojej twórczej drodze z tytułowym zagadnieniem. Fajnie, gdy wpis na Facebooku jest dopełniony tematycznie dopasowanym obrazem. Trudno też sobie wyobrazić tekst blogowy bez grafik.

Co, jeśli nie jesteś uzdolniony artystycznie ani manualnie i sam nie fotografujesz, a Canva to nie Twoja bajka? Jak legalnie pozyskać obrazy do wykorzystania na swojej stronie lub profilach? Gdzie znajdę darmowe grafiki do wykorzystania? Tyle pytań, tak mało odpowiedzi. ;)

Nie przedłużając, zapraszamy do lektury. Dowiedz się, skąd brać darmowe zdjęcia i grafiki do wykorzystania w artykułach i wpisach w mediach społecznościowych

Skąd pobierać darmowe zdjęcia?

Pobieranie grafik z internetu – czy to legalne?

Czy pobieranie grafik z internetu jest legalne? To zależy, skąd pobierasz. :) Jeśli zaglądasz bezpośrednio do wyszukiwarki grafik w Google, sięgasz po zdjęcia, które nie są przeznaczone do kopiowania. Ściągając je i rozpowszechniając na swojej stronie, naruszasz prawo autorskie.  

Na szczęście jest wiele miejsc w sieci, które oferują bank zdjęć do użytku na swoje potrzeby. Działają na różne sposoby i oferują zarówno płatne jak i darmowe obrazy. Niekiedy warunki korzystania z zasobów są widoczne na pierwszy rzut oka, a czasami trzeba zagłębić się w regulamin serwisu. 

Uporządkujmy więc wiedzę, skąd brać darmowe zdjęcia i na jakich warunkach się to odbywa. 

Zdjęcia dostępne w bankach zdjęć dzielą się na:

  • płatne, czyli wymagające wykupienia licencji,
  • darmowe na licencji CC0 lub innych.

Co więcej, warto zwrócić uwagę na to, czy w razie pobrania i publikacji danego zdjęcia wymagane jest podpisanie źródła i autora. Jeśli tak, musisz to koniecznie zrobić, aby legalnie używać obrazu. Pocieszające jednak wydaje się to, że wiele serwisów oferujących zdjęcia nie wymaga podawania źródła.

Darmowe zdjęcia z internetu są jednak efektem czyjejś pracy i kreatywności, dlatego warto wysilić się i podpisać zdjęcie adresem strony, z której je pobraliśmy lub nazwiskiem artysty. 

Przed przystąpieniem do publikacji warto zainteresować się choć pokrótce prawem autorskim (który to temat był ostatnio głośno omawiany w mediach za sprawą afery z pewną influencerką i logo z nocnym ptakiem). 

 

Licencje Creative Commons

Zdjęcia publikowane w serwisach są zazwyczaj oparte o licencję CC, czyli Creative Commons, która zakłada cztery główne sposoby korzystania z obrazów. Tutaj prezentujemy dwa wybrane:

  • CC0 (Creative Commons Zero), która oznacza, że autor rezygnuje, „zrzeka się” praw autorskich do zdjęcia czy grafiki. Polega to na tym, że twórca, dodając efekt swojej pracy do banku zdjęć, nie będzie domagać się rekompensaty za wykorzystanie jego dzieła przez użytkowników internetu, nawet do celów komercyjnych. 

 

  • CCBy (z uznaniem autorstwa), czyli licencję zobowiązującą pobierającego użytkownika do oznaczenia źródła i autora zdjęcia. Taki obraz po oznaczeniu wspomnianych danych możesz swobodnie publikować, edytować itp.

 

Przed pobraniem obrazu koniecznie zapoznaj się z regulaminem serwisu i warunkami, na jakich udostępniane są fotografie.

5 najpopularniejszych banków zdjęć 

Darmowe grafiki do wykorzystania pobierzesz z dostępnych w internecie najpopularniejszych banków zdjęć. 

  • Pixabay, czyli zdecydowany lider zestawienia! Wielki (może i największy?) bank darmowych grafik do wykorzystania. Udostępnione tu zdjęcia są wysokiej jakości i na tyle zróżnicowane, że każdy znajdzie tu obrazy dopasowane do swoich potrzeb. W serwisie znajdziesz zarówno zdjęcia darmowe, jak i obrazy płatne.

Zdjęcia darmowe możesz rozpowszechniać na swoich kontach w mediach społecznościowych czy blogu. Serwis zastrzega sobie, aby nie pobierać zdjęć w celu odsprzedania ich innym bankom zdjęć lub innym podmiotom. Więcej szczegółowych informacji znajdziesz w segmencie FAQ Pixabay.

darmowe zdjęcia do pobrania pixabay.com

  • Warty uwagi jest także Unsplash, czyli serwis oferujący darmowe grafiki, które użytkownicy pobierają na podstawie licencji samego serwisu. Licencja zezwala na pobieranie w celu zarobkowym i niekomercyjnym. Nie jest wymagane pozwolenie autora na użycie obrazów, ale podpisanie źródła jest mile widziane. 

unsplash.com darmowe zdjęcia do pobrania do artykułów

  • Pikwizard – podobnie jak w przypadku Unsplasha, tutaj także możesz pobierać zdjęcia na licencji CC0, a jeśli masz chęć, serwis wyświetla propozycje oznaczenia autora zdjęcia w Twojej publikacji. Ten bank zdjęć oferuje także możliwość obróbki zdjęcia w swoim autorskim programie.

Licencja serwisu zezwala na publikację pobranych zdjęć w różnych kanałach, między innymi na stronach internetowych, ulotkach, pocztówkach, e-bookach itp.. Nie zezwala na dalszą odsprzedaż fotografii. Więcej informacji znajduje się w zakładce Standard User Licence Agreement w serwisie Pikwizard.

pikwizard.com bank darmowych zdjęć

  • Polecamy także Pexels, gdzie znajdują się obrazy z różnych serwisów, między innymi Pixabay.com. Licencja serwisu daje możliwość bezpłatnego pobierania zdjęć, poddawania ich edycji, a także wykorzystania komercyjnego.

bank darmowych zdjęć z różnych serwisów

  • Innym interesującym adresem jest Libreshot, gdzie znajdziesz tysiące darmowych zdjęć, także do komercyjnego użytku. Ciekawostką jest fakt, że wszystkie zdjęcia mają jednego autora. To miłośnik fotografii Martin Vorel. Zdjęcia udostępnione są na licencji CC0.

libreshot darmowe zdjęcia na licencji cc0

Skąd pobierać darmowe zdjęcia – podsumowanie informacji

Sprawdź, czy masz już wystarczającą wiedzę, skąd pobierać legalnie darmowe zdjęcia do publikacji w internecie. Przypominamy też, że o tym, jak dostosować zdjęcia do wymogów blogowych oraz jak je poprawnie umieścić w treści, pisaliśmy w artykule Jak pisać dobre teksty pod SEO.

A teraz wracamy do podsumowania zebranych informacji:

Po pierwsze, korzystaj wyłącznie z serwisów profesjonalnie zajmujących się gromadzeniem fotografii, a nie wyników z Grafiki Google.

Po drugie, sprawdzaj, na jakiej licencji oparte jest działanie serwisu. Tylko CC0 zapewnia możliwość nieograniczonej edycji fotek i ich publikacji, także w działalności komercyjnej.

Po trzecie, jeśli korzystasz z darmowych grafik, a licencja wymaga oznaczenia twórcy i źródła, koniecznie to zrób, by nie naruszyć prawa autorskiego!

A jeśli zbiory darmowych zdjęć Ci nie wystarczą, możesz skorzystać z opcji płatnych lub spróbować swoich sił w fotografii. :)

 

My wybraliśmy tylko 5 źródeł do pobierania darmowych zdjęć w sieci. Czy Ty znasz inne, równie warte uwagi?

Średnia ocena: 5 / 5. Ilość ocen: 6

Wystaw pierwszą ocenę! :)

Potrzebujesz skutecznej agencji marketingowej?

Napisz do nas »

Dodaj komentarz